בארץ

רות דיין הלכה לעולמה בגיל 103

רות דיין הלכה לעולמה בגיל 103 רות דיין PRIDAN MOSHE לע"מ

רות דיין הלכה לעולמה בגיל 103

אַגָדָה ישראלית

רות דיין הלכה לעולמה אור ליום שישי בגיל 103. דיין הייתה פְּעילה חֶברתית ואִשתו הראשונה של הרמטכ"ל ושר הביטחון לשֶעבר משה דיין. היא יִיסְדָה את חברת האוֹפְנה והטקסטיל הישְׂרְאלית המיתולוגית 'מַשְׂכִּית' והייתה שוּתָפָה ביִיסוד אִרגון הצְדָקָה 'וראייטי ישראל'. היא נֶחְשְבָה ל'אֵם שֵבֶט דיין', אחת המשפחות המְפורסמות בישראל. רות נִפטרה בביתה בתל אביב. הַלְוָויָיתָה תִתקיים ביום ראשון בנַהֲלָל.

תולְדות חיים

רות דיין (שוורץ) נולדה בחיפה לצבי שוורץ, עורך דין, ולרחל, אשת חינוך, מאנשי העלייה השנייה. אחותה הצעירה היא רְאוּמָה, רָעיָיתו של עזר ויצמן, נְשיא המדינה. רות גדלה בירושלים. בגיל 17 עברה לנהלל ולמדה בבית הספר החַקְלָאִי לְבָנוֹת. בנהלל הִכִּירָה את משה דיין, וב-1935 השניים נִישְאוּ. ב-1972, כעבור 37 שנות נישואים, הִתְגָרְשָה רות ממשה דיין. דיין נִפטר בשנת 1981.

רות ומשה דיין הם הוריהם של חבְרַת הכנסת לשעבר יעל דיין, איש הקולנוע אסי דיין, שנפטר בשנת 2014 והפַּסָל אהוד דיין שנפטר בשנת 2017.

מַשְׂכִּית – לא רק אוֹפְנה

בשנת 1949 עבדה רות דיין כמדריכה חַקלאית במושְבי העולים בפרוזדור ירושלים. שם הִכִּירה מקָרוב את העִיסוּק של נְשות המקום בתְחוּמֵי מְלֶאכֶת הַיד (אֲרִיגַת בַּדִים, רִקְמָה) ואת כִּישְרוֹנָם של הגברים (רובָּם יוצאי תימן) בצוֹרְפוּת ובעבודות מעץ זית. היא החליטה לְנַסוֹת ולַהֲפוֹך את העיסוק באומָנות העמָמִית למקור פַּרְנָסָה ושִימוּר תַרְבּוּתִי. כך נולְדה 'מַשְׂכִּית' – לְיָמִים חֶברת אופְנה מיתולוגית המְזוֹהָה עם הסִגְנוֹן הישְׂראלי באופנה.

החברה סִיפְּקָה מקומות תַעסוקה למְאות עובדים, בעיקר עולים חדשים. בבדים ובבְּגָדים של 'מַשְכִּית' שוּלְבוּ דוגמאות של עֵדוֹת ואוּכְלוּסיות שונות, בהן תימנים, לובים, פרסים, וגם דְרוזים, בדואים ופלסטינים.

דיין נהגה לומר תמיד כי מַשְׂכִּית הוּקְמה מתוך אידיאולוגיה ולא מתוך תְפִִיסָה אסתטית או עִיצוּבִית.

ב-2013 הוּשַק מחדש המוּתָג 'מַשְׂכִּית' לאחר שני עֲשׂוֹרים, ביוֹזְמַת מְעַצֶבֶת אופְנה צעירה ובשִיתוּף פְּעוּלָה מָלֵא של רות דיין.

פעילות חֶברתית

רות דיין עָסקה כל יָמֶיהָ בפְעילות חֶברתית ופילנטרופית. היא הייתה שותפה להֲקָמָה של ארגונים לזְכוּיוֹת אָדָם, ארגוני מִתְנַדְבִים לְמַעַן עולים, לְמַעַן חולים, ארגונים ופְעילויות לְמַעַן קֵירוּב לְבָבוֹת ודוּ קִיוּם בין ערבים ליהודים. היא יִיסְדה את 'וראייטי ישראל' ואת אֲגוּדַת היְדִידִים של בית החולים שיבא.

אֵשֶת מוֹפֵת

נְשיא המדינה ראובן ריבלין סָפַד ביום שישי לרות דיין. וכך כתב: "רות דיין איננה. אישה שהָפכה לאַגָדָה ישְׂרְאלית עוד בחייה. סיפור חייה הוא תַמְצִית הִתְגַשְמוּת הַחֲלוֹם הישְׂרְאלי והציוני. אֵשֶת מוֹפֵת ומוֹדל לחִיקוּי לדוֹרוֹת של יַזָמִים, שדבריה היו דְבָרִים של טַעַם ושל אהבה אֵין קֵץ למקום הזה ולתוֹשָבָיו בַּאֲשֶר הם".

 

רות ומשה דיין  (הצילום: לע"מ)

 

האחיות רות דיין (במרכז) וראומה ויצמן (מימין) הצילום: SA'AR YA'ACOV לע"מ

בתמונה הראשונה: הגברת רות דיין, רעייתו של הרמטכ"ל משה דיין, מנהלת רשת חנויות "משכית" לעבודות יד בישראל. 1955 הצילום PRIDAN MOSHE לע"מ

בתמונה השנייה: RAV ALUF MOSHE DAYAN (R) WITH HIS WIFE RUTH SITTING FOR LUNCH.  
1955 לע"מ

בתמונה השלישית: שיחה בין רעיית הנשיא הגב' ראומה ויצמן (מימין) לרעיית נשיא מקסיקו הגב' סדיו (משמאל) והגב' רות דיין, בבית הנשיא בירושלים. 2000  SA'AR YA'ACOV לע"מ