בית ומשפחה

הקורונה ואנחנו

הקורונה ואנחנו הצילום: ויקיפדיה

הקורונה ואנחנו

איך מִתְמוֹדְדִים עם המַשְבֵּר?

בימים אלה העולם כולו, ובתוכו מדינת ישראל, מִתְמוֹדַד עם מַגֵפָה עולמית, שהעולם לא ידע כמוה בדוֹר שלנו.

הרופאים, המַדְעָנִים והמַנהיגים מְנסים להתמודד עם האֶתְגָר ומחפשים את הדרכים הטובות והנכונות ביותר לִמְנוֹעַ את הִתְפַּשְטוּת המחלה. האתגר קשה במיוחד מסיבות רבות, ביניהן: הנְגִיף מְדַבֵּק מאוד; יודעים עליו מעט מידי; אין עדיין חִיסוּן או תְרופות; מַעַרְכוֹת הבריאות במדינות רבות אינן עֲרוּכוֹת לטפל במספר רב מאוד של חולים; לכל צַעַד יש הַשְפָּעָה גוֹרָלִית לא רק על הבריאות אלא גם על הכַּלְכָּלָה.

איש אינו יודע לַחֲזוֹת את העתיד – לא האופטימיסטים ולא הפסימיסטים…

לְרוב בני האדם קשה להתמודד עם מַצָב של אִי וַדָאוּת. אי ודאות גורמת לחֲשָשוֹת מפני העתיד. זה המצב שרובנו נמצאים בו עכשיו. אנחנו לא יודעים כמה זמן יימשך המצב הזה – וזה מכניס רבים מאיתנו ללַחַץ, לַחֲרדה, לְבֶהלה ולדיכָּאוֹן (כמה מילים לא נְעימות…). כל אחד מֵאִיתנו מִתמודד עם המצב על פי האִישִיוּת שלו וניסְיוֹן החיים שלו…

את ההַחְלָטוֹת והמֶחקרים והטִיפול נשאיר לאנשי המקצוע. צריך לְקַווֹת שהם פועלים בחוכמה, באַחְרָיוֹת ובזְהירוּת ולא בהיסטריה או משִיקוּלים לא רְאוּיִים.

אנחנו נדבר על צעדים שכל אחד מאיתנו צריך ויכול לעשות. ננסה לְהַצִיעַ כמה רַעיוֹנוֹת לפעולה כדי לעבור את המַשְבֵּר בדרך הקלה ביותר האפשרית בנְסיבּוֹת הקיימות.  

הכי חשוב, לא להיכנס לפאניקה, אבל גם לא להיכנס לשַאֲנָנוּת. עברנו תקופות קשות, כל אחד מאיתנו כאדם וכולנו כמדינה. צריך לקוות שהמשבר יַחֲלוֹף ונצא ממנו בריאים וַחזקים. וכמו שאנחנו נוהגים לומר: עברנו את פרעה, נעבור גם את זה…

אז מה כל אחד מאיתנו יכול וצריך לעשות?

 

לְצַיֵית להַנְחָיוֹת

משרד הבריאות מְפַרסם הַנְחָיוֹת שמַטְרָתָן לִמְנוֹעַ את הִתפשטות הנְגיף. כולנו חַיָיבִים לְצַיֵית להוֹרָאוֹת, גם אם לפעמים זה לא קל. רק אם כולנו נקיים את ההוראות יש לנו סיכוי לְהִתְגַבֵּר על הנְגיף ועל המשבר. כל אחד מאיתנו מְחויב לעצמו, למשפחתו ולכל אֶזְרְחֵי המדינה! אל תגידו: 'לי זה לא יִקרֶה'.

אם אנחנו חייבים להיות בבִידוּדנְבַצֵעַ אותו בקַפְּדָנוּת לפי ההוראות. נְבַצֵע בְּדִיוּק לפי ההוראות. לא 'בְּעֵרֶך'.

ואם אנחנו לא חייבים בבידוד – נְצַמְצֵם למינימום את מספר היציאות שלנו מהבית ואת המַגָע עם אנשים.

 

היגיינה

הכי חשוב: לשמור על היגיינה. לרחוץ ידיים היטב לפני ואחרי כל דבר. לא להתקרב לאנשים. לְהִשְתַעֵל ולהִתְעַטֵש לשַרְווּל… 

 

מֵידָע

מֵידָע רב על הקורונה זורֵם אלינו מכל עבר. חֶלקוֹ – מְדוּיָק. חלקו – ממש לא! אנחנו חייבים לבדוק כל מידע ולְוַודֵא שלא מְדובר בשְמוּעָה או בפִרְסוּם לא אחראי.

המוּמְחים לומדים את המידע על הנְגיף החדש 'תוך כדי תְנועה'. הם לומדים גם מהניסָיון שנִצְבַּר בסין, שבה פָּרַץ הנְגיף, וממדינות אחרות. אין עֲדַיִין מידע מספיק על התנהגות הנגיף. לַמְרוֹת זֹאת כדאי לְהַקְשִיב למידע. הוא יכול לעזור לנו. וחשוב לא פחות: לְהִתְעַלֵם ממידע שָגוּי שמְפרסמים 'מוּמְחִים'. 

 

חדשות

חייבים להאזין לחדשות, אבל לא לכל החדשות. חלק גדול מהפאניקה נובע מהעדכונים 24/7 בתקשורת. תחנות הרדיו והטלוויזיה חייבות 'למלא' את הזמן ולכן חוזרות שוב ושוב על העדכונים ומביאות עוד ועוד מרואיינים. גם הם יכולים רק לנחש מה יהיה. ולכן ממש לא בריא להתמכר לדיבורים ברדיו ובטלוויזיה אלא מומלץ להתנתק מהם. מספיק להאזין למהדורות החדשות פעם בשעה.

 

אוכל

חשוב לאכול אוכל בריא – הרבה ירקות ופירות. הם יחזקו את המערכת החיסונית שלכם. לא כדאי למלא את הבית ואת הבטן במתוקים. חשוב לשמור על ארוחות מסודרות.

 

פעילות גופנית

אם אפשר לצאת החוצה – כדאי ללכת. אין כמו הליכה לשיפור הבריאות ומצב הרוח. ואם אי אפשר לצאת מהבית – אפשר לצעוד בתוך הדירה או הבית. שימו שיר לֶכֶת, תצעדו, תשירו, תזיזו את הגוף. תעשו תרגילים. גם כשאתם צופים בטלוויזיה.

 

כסף

המשבר בכלכלה עמוק. רבים מאיתנו הפסידו או יפסידו כסף. לרבים אין עבודה. צריך לעשות צעדים שקולים, לא למהר לפתוח חשבונות חיסכון או למכור מניות. להקשיב למומחים ולקוות, שכמו בפעמים קודמות בעבר, אחרי הרע יגיע הטוב והכלכלה העולמית תתגבר על המשבר.

 

חברים

אם אי אפשר לפגוש חברים, אפשר לדבר אתם בטלפון. כולם פנויים יותר עכשיו. רבים אינם עובדים בימים אלה. לכולם התבטלו תוכניות רבות. כדאי לדבר לא רק על הקורונה ועל הממשלה. 

 

הומור

אין כמו ההומור להורדת המתח, הדאגה וחוסר הוודאות. הווטסאפ מלא בסרטונים ובבדיחות מקוריים ומצחיקים. הם מתפשטים אפילו יותר מהר מהנגיף…

 

מוסיקה

האזנה למוסיקה שאנחנו אוהבים תורמת להפחתה של המתח והדאגה. שירו! השירה משחררת! ואם אתם יודעים לנגן – נגנו את היצירות והשירים שאתם אוהבים ולִמדו יצירות ושירים חדשים.

 

ריקודים

אפשר לרקוד בסלון לצלילי מוסיקה. המוסיקה והתנועות ישפרו את מצב הרוח וגם יתרמו לבריאות.

 

משחקים

זה הזמן לשחק. לשחק עם הילדים במשחקי קופסה, ועם הגדולים: בשח, שש בש, ברידג'.

 

תשבצים

זה הזמן לחידות, תשבצים, סודוקו.

 

קריאה

זה הזמן לקרוא את הספרים שלא הספקנו. אפשר גם לחזור לקלאסיקה.

 

לימודים

כמה פעמים אמרנו לעצמנו: אילו היה לי זמן הייתי לומד את כל המילון בעל פה… דחינו את זה לפנסיה… אז הנה עכשיו הזמן! כדאי לנצל את הזמן ללמוד משהו: עברית, תנ"ך, נגינה. כך נמלא את הזמן בדרך מהירה ונעימה יותר.

 

סדר וניקיון

כדאי לנצל את הזמן לעבודות של סדר וניקיון בבית, לשיפוצים קלים, לצביעת קירות. סוף סוף יש לנו זמן לסדר ארונות, למיין חשבונות ומסמכים. זה הזמן לזרוק את כל מה שאנחנו לא צריכים ולפנות מקום למה שנקנה כשנוכל לצאת מהבית…

 

יצירה, אומנות

זה הזמן להקדיש לתחביבים הישנים או החדשים: לצייר, לעבוד בקרמיקה, לסרוג, לרקום

 

איך לְהַרְגִיעַ את הילדים?

הילדים שומעים, כמונו, את הקולות המַפְחִידִים. הם מרגישים שמשהו לא רגיל קורֶה. חשוב לְהַרְגִיעַ אותם. אם אנחנו נהיה רגועים – הרוגע שלנו ידביק גם אותם. אם אנחנו נהיה לחוצים – זה ילחיץ אותם, גם אם נגיד להם להיות רגועים.

חשוב לדבר עם הילדים. לתת להם מידע מרגיע – מידע אמיתי, אָמִין, אבל מרגיע. כדאי להקשיב להם. לתת להם לדבר על התְחוּשוֹת שלהם. 

 

איך לְהַעֲסִיק את הילדים?

הילדים בבית, וגם חלק מההורים. חשוב לקבוע סדר יום מסודר: מתי קמים בבוקר, מתי הולכים לישון בערב. מתי לומדים. חשוב לקבוע סדר ארוחות. לאכול יחד, לא מול הטלוויזיה, לא כל הזמן…

אי אפשר לצאת למקומות בילוי הֲמוֹנִיים. צריך למצוא תַחְלִיפִים בתוך הבית: לא רק טלוויזיה ומָסַכִּים. גם לקרוא, גם לדבר, גם להכין יחד אוכל, גם לשחק במשחקים שהילדים אוהבים, גם לרקוד יחד, לפתור חידות ותשבצים, לעשות עבודות יצירה: לצייר, להדביק, לגזור. וגם: לסדר את החדר…לקפֵּל כביסה…לעבוד בגינה…לשטוף את המכונית…

חשוב שהילדים יהיו בפעילות גופנית.

חשוב לאפשר גם פעילות חברתית, כל עוד אפשר: פגישות בבתים עם חבר או קבוצה קטנה של חברים. אפשר לעשות תורנות בין ההורים. בכל יום הורה אחר מפעיל את קבוצת הילדים בביתו. 

כדאי לְעוֹדֵד את בני הנוער להפעיל את אחיהם הצעירים ואת חבריהם של האחים. כך יהיו כולם עסוקים.

כדאי לעודד את הילדים לִיזוֹם פרויקטים מעניינים: לכתוב על השורשים של המשפחה, לכתוב סיפור, לכתוב שירים, להכין הצגה או קליפ.

 

הקְשִישִים

קשישים הם קְבוּצַת סיכּוּן לחלות ב-covid-19. אם יש לנו קרובי משפחה או חברים מבוגרים נִדְאַג לשאול בשלומם ולעזור להם לעבור את התְקוּפָה הקשה הזו. נִדְאַג שלא יֶחְסַר להם בבית דבר. נדאג לכך שלא ירגישו ששוֹכְחִים אותם.