חוק ומשפט

מנדנבליט: החֲקִירוֹת נוּהֲלוּ לפי הסֵפֶר

מנדנבליט: החֲקִירוֹת נוּהֲלוּ לפי הסֵפֶר אביחי מנדנבליט (ויקיפדיה)

מנדנבליט: "החקירות נוּהֲלו לפי הספר"

"אני מִקְצוֹעָן. רק הרְאָיות ידברו"

היועֵץ המֵשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט נָשָׂא דְבָרִים ביום חמישי בכֶנֶס באוניברסיטת תל אביב. בדבריו הֶעֱנִיק היועץ גִיבּוּי מוּחְלָט למשטרה על חֲקִירוֹת ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני דוֹחֶה בכל תוֹקֶף טְעָנוֹת שנִשמעו כאילו מי מהגוֹרְמִים המְעוֹרָבִים בתִיקִים פעל מתוך שִיקוּלִים שאינם מִקְצוֹעִיים, או מתוך מַטָרָה שאיננה חֵקֶר האֱמֶת ושמירה על שִלְטוֹן החוֹק", אמר היועץ, והוסיף:

"החקירות האלה נוהלו לפי הספר. במקצועיות, ביסודיות, ביצירתיות ובתִחְכּוּם, בחתירה מתמדת לגילוי האמת. כל זאת, תוך שיתוף פעולה הדוק ופורה בין אגף החקירות והמודיעין במשטרה לבין פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה.

המטרה שלנו היא משותפת – הַבְטָחַת שלטון החוק במדינת ישראל. הדרך שלנו היא משותפת – הֲפִיכַת כל אבן לְשֵם גילוי האמת והוצאתה לאור. אין איש מעל החוק ואין אדם חָסִין מִפָּנָיו.

אנו עושים זאת תוך הִתְעַלְמוּת מכל רַעֲשֵי הרֶקַע מצד כזה או מצד אחר. הַפְגָנוֹת, נְאוּמִים, צִיוּצִים וקולות רקע נוֹסָפִים, שלִיווּ את החקירה כל העֵת, לא הִשְפִּיעו כְּהוּא זֶה על עבודתנו. הם גם לא יַשפיעו על המשך התַהֲלִיך, ואסור שיַשפיעו".

עוד אמר: "אינני יודע בעת הזו מה תהיה ההַחְלָטָה שתתקבל בסופו של יום. אני כן יודע שההחלטה הזו תתקבל אך ורק על סְמַך הרְאָיוֹת והדִין. רק הראיות ידברו. רק הדין יִקְבַּע. שום שיקול חיצוני או זר לא ישפיע על ההחלטה. זוהי חוֹבָתֵנו לאֶזְרְחֵי המדינה, לאינטרס הצִיבּוּרִי ולשלטון החוק במדינת ישראל. זוהי גם ההתחייבות שלי כְּלַפֵּי אזרחי המדינה".

לשאלה האִם יהיה לו קוֹשִי לְהַגִיש כְּתַב אִישוּם נגד ראש הממשלה, ענה מנדנבליט: "אני מִקְצוֹעןָ. בְּווַדַאי שיִהיה לי קשה להגיש כתב אישום נגד כל ראש ממשלה או שר מְכַהֵן. זה לא נחמד ולא נעים". "עם זאת" הוסיף: "אני מְחַפֵּש את האמת. אם זה יהיה הדין – לא תהיה לי בעיה להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה או שר כזה או אחר".