צבא וביטחון

הרמטכ"ל על היֶרי בשוֹגֵג על החטופים:

הרמטכ"ל על היֶרי בשוֹגֵג על החטופים: רב-אלוף הרצי הלוי (ויקיפדיה)

הרמטכ"ל על היֶרי בשוֹגֵג על החטופים:

צה"ל, ואני כמְפקדו, אַחְרָאִים על מה שקרה

 

הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי ביקר בפיקוד הדרום ועָקַב מקרוב אחרי תַחְקִיר האָסון שבו חיילי צה"ל הרגו בְּשוֹגֵג שלושה חטופים.

וכך אמר הרמטכ"ל על האֵירוּע המְצָעֵר:

 

הינה הדברים  שאמר הרמטכ"ל – כתובים.

"האֵירוּעַ בו לוחמי צה"ל הרגו בשוגג את יותם חיים, אלון שמריז וסאמר טלאלקה זכרם לברכה הוא אירוע קשה וכואב. שלושת החטופים ששָׂרְדוּ שבעים ימי תוֹפֶת, נָעוּ לכיוון חיילי צה"ל, ונהרגו מאש כוחותינו. אין דבר שחיילי צה"ל ומפקדיו ברצועת עזה רוצים יותר מאשר לְחַלֵץ חטופים בחיים. בכך לא הצלחנו במקרה הזה. אנחנו חָשים בצַעַר העָמוֹק של המשפחות על מותם של החטופים.

צה"ל, ואני כִּמְפַקדו, אַחְרָאִים על מה שקרה, ונעשה הכול כדי לִמְנוֹעַ הִישָנוּתָם של מקרים כאלה בהמשך הלחימה. אני נכנס לראשו של הלוחם בשג'עייה, אחרי ימים של לחימה קשה, הִיתָקְלויות מטְוָוחים קצרים, מפגש עם מחבלים לבושים בבְגדים אֶזְרָחיים המגיעים בדרכי הונָאָה שונות. הוא חַיָיב להיות עֵרָני ודָרוּך לכל אִיוּם.

החלטה בשַבְרִיר של שנייה, עֲלוּלָה לעלות בחיים או במוות. אני חושב ששלושת החטופים עשו הכול בכדי שאנחנו נָבין – הם נָעוּ ללא חולצות כדי שלא נַחְשוֹד במִטְעָן לגופָם ואָחֲזו בבד לבן כדי שאנחנו נבין. הירי בחטופים בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש. אסור לירות על מי שמֵרים דֶגֶל לבן ומבקש לְהִיכָּנַע. אך הירי הזה בוצע במהלך לְחימה ובתְנָאֵי לַחַץ.

הִשלמנו תַחקיר רִאשוני של האֵירוע באופן מהיר ומיידי, כזה שיאפשר לנו לְהָפִיק לְקָחִים תוך כדי הלחימה ולהעביר אותם לכוחות הלוחמים בשטח. עִדְכְּנו את המשפחות במִמְצָאִים הקשים ופִרסמנו אותם באופן שקוף לציבור. יִיתָכן שיהיו מקרים נוספים בהם חטופים יִימָלְטוּ או יִינָטְשוּ במַהֲלַך הלְחימה, ועלינו מוּטֶלֶת החובה והאַחְרָיות לְחַלֵץ אותם בחיים.

הלחימה היא זו שמביאה את ההִזְדַמנויות להֲשָבַת החטופים. לוחמינו נלחמים מזה שבעים ימים בעזה ובשאר החֲזיתות, בגְבורה ובנְחישות לְהָגֵן על הבית. ברגע אחד, באה לידי ביטוי המוּרְכָּבוֹת של המלחמה הצודֶקֶת שלנו בעזה. יצאנו להילחם בכדי לְפָרֵק את האויב שמעבר לגבול, ולהחזיר את החטופות והחטופים הביתה. ללא הלְחימה הנְחושה, לא נוכל להשיב את החטופים ולא נוכל להחזיר את היִישובים בביטחון. עלינו להמשיך בעוז בלחימה, מִבְּלי שנסִיט את המַבָּט ממִטְרוֹתֶיהָ.

 

בתמונה: ראש המטה הכללי של צה"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, ע"י דובר צה"ל, תחת רישיון